KUYU İÇİ ÖLÇÜMLER

[icon_timeline timeline_style=”csstime” timeline_line_style=”dotted”][icon_timeline_feat icon_type=”noicon” img_width=”48″ icon_size=”32″ icon_color=”#de5034″ icon_style=”circle” icon_color_bg=”#ffffff” icon_color_border=”#dbdbdb” icon_border_size=”1″ icon_border_radius=”500″ icon_border_spacing=”50″ time_read_text=”Read More” arrow_position=”top”]

Jeotermal kaynakların verimli ve ekonomik kullanılabilmesi için gerekli bilgiler kuyu testleri ile elde edilmektedir. Kuyu testleri sondaj aşamasında başlayan, jeotermal kaynağa uygun performanslı işletmenin planlanması sürecinde devam eden ve jeotermal sistemlerin dinamiği gereği işletme aşamasında da süreklilik arz eden çalışmalardır.

Kuyu testlerinin en önemli aşaması kuyu içi basınç ve sıcaklık (P&T) ölçümlerinin yapıldığı testlerdir. Ölçümler kuyu dinamik (üretime açık) veya statik (üretime kapalı) haldeyken yapılabilmektedirler. Günümüzde bu ölçümler sırasında esas olarak elektronik basınç&sıcaklık ölçer, bu cihazı kuyu içine indirmek için vinç ünitesi ve elektronik derinlik sayaçları kullanılır.

Vinç ünitesi (wireline unit) kuyu içerisinde kullanılacak ölçüm alet ve cihazlarının kuyu içine güvenli bir şekilde indirilip çıkarılmasında kullanılır. Genel olarak güç ünitesi, aktarma organları, tambur, fren sistemi, derinlik sayacı ve ağırlık göstergesinden oluşur.

Basınç ve sıcaklık ölçer (amerada) kuyu içindeki basınç ve sıcaklık ölçümlerini jeotermal koşullara uygun olarak gerçekleştirebilecek şekilde üretilmiş bir cihazdır. Şirketimiz tarafından kullanılan Kuster K10Geothermal PTmarka ve model bu cihaz 350 C sıcaklıkta 4 saate kadar ya da 300 C sıcaklıkta 6 saate kadar ölçüm yapabilmektedir. Ayrıca 8500 psi’a kadar da basınç ölçümü yapmaya uygun olarak üretilmiştir. Cihaz ısı iletimi düşük, silindirik metal muhafazanın içerisinde olup alt kısmında basınç ve sıcaklık algılayıcılar bulunmaktadır. Sıcaklık algılayıcısı ± 0.25 C hassasiyetinde olup, yapılan kuyu içi ölçüm için son derece hassastır.

Kuster K10 PT ölçüm cihazı kuyu içerisinde 10, 5, 3 ya da her saniyede bir defa ölçüm alabilecek şekilde ayarlandıktan sonra, bütün ölçümleri hafızasına kaydeder ve yeryüzüne çıktıktan sonra kuyu içinde alınan bütün basınç ve sıcaklık kayıtlarını özel yazılımı ile bilgisayara aktarabilir.

Elektronik derinlik sayacı (depth box) ise ameradayı kuyuya indirme ya da çıkarma sırasında gerçek zamanlı olarak cihazın kuyunun hangi metresinde olduğunu operatöre gösterir ve bütün metrajları zamana göre kayıt altına alır.

Son olarak amerada ve derinlik sayacından alınan veriler bilgisayarda kayıt zamanlarına göre senkronize edilerek kuyunun neredeyse her metresindeki basınç ve sıcaklık ölçümlerinin elde edilmesini ve incelenebilmesini sağlamaktadırlar. Bu veriler daha sonra grafiklere dönüştürülerek basınç, sıcaklık ve derinlik ölçümlerinin detaylı korelasyonu da sağlanabilir.

Enerjeo A.Ş. Kuster K10 Geothermal PT cihazı ve diğer ekipmanları ile tüm Türkiye’ye kuyu için basınç ve sıcaklık logu alım hizmetini doğru ve hassas ölçüm garantisiyle vermektedir.

[/icon_timeline_feat][/icon_timeline]

depth_box

Depth-box

wire

Vinç ünitesi